پیام کهنه
وبلاگ عمومی روستای کهنه
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: عباسی کهنه - دوشنبه ٢۸ مهر ۱۳٩۳

مراسم خواستگاری 

مادر آقاپسر چند دختر خانوم روستا را زیر نظر می گیرد. هرکدام از آنها در هنر و زیبایی نسبت به هم سبقت دارند که با شور و مشورت در خانواده و در نهایت با در نظر گرفتن خواسته ی آقاپسر یکی از دختر خانوم ها را انتخاب می کنند . 

 خب ، این شرایط همیشه صادق نبود ، بیشتر مواقع هم از روی تعصبات و فرهنگ بسته روستا ، میل ها و نظرها خیلی دخیل نبودند. مثلاً فلان دختر خانوم نشان شده ی پسر عمویش یا دیگر بستگانش بود ( پیوندشون توی آسمانها بهم بسته شده ) و این حکم به تفسیر آنها الهی و غیرقابل تغییر بود که این موضوع در سرنوشت آنها تأثیرگذار و ماجرا ساز بود و آینده ای نه چندان خوش را رقم می زد.

خب دیگه رسیدیم به شرایط ازدواج برای آقاپسر و دختر خانوم ، اولین شرط برای آقاپسر گذراندن خدمت اجباری (سربازی) بود که یکی از شرایط مرد بودن به حساب می آمد و دومین شرط لازم ، از پس زندگی برآمدن و خرجی زندگی را مهیا کردن... و اما شرایط دختر خانوم : نجابت ، هنرمند بودن

به همین راحتی!

خب دیگر خانواده آقاپسر حرفی برای گفتن ندارند. خانواده آقاپسر پیغامی می فرستند به خانواده دختر خانوم که اجازه بدهید برای خواستگاری حضورتان برسیم سپس خانواده دختر خانوم بعد از طی رسوم های جاری روز خواستگاری را تعیین می کنند.

حالا دیگر تمام زحمت ها به گردن مادر آقاپسر می افتد و باید تدارک روز بلی برون را ببیند و با چندتن از ریش سفیدان و بزرگترهای طایفه به همراه شاه داماد راهی منزل دختر خانوم می شوند و با سلام و صلوات وارد خانه ی دختر خانوم می شوند.

خانواده دخترخانوم هم خودشان را برای پذیرایی از خواستگاران آماده و مهیا می کنند. مهمان ها با شادی و هلهله همراه یک سینی گل و شیرینی وارد می شوند بعد از این هم کلی تعارف به همدیگر تکه پاره می کنند و هر کدام در یک گوشه ای از اتاق می نشینند. شاه داماد با لباسی آراسته در کنار پدر می نشیند و با صرف مختصری تنقلات و چای بعد از پچ پچ ریش سفیدان و بزرگان خانواده آقاپسر ، پدر شاه داماد لب به سخن می گشاید و اولین حرف ایشان خطاب به پدر عروس خانوم: " این آقاپسر را برای نوکری و دست بوس به خدمتتان آوردم که انشالله لیاقت نوکری شما را داشته باشد".

در جواب هم پدر دختر خانوم: " عروس خانوم را کنیز آنها معرفی میکند و آرزوی سلامتی برای آقاپسر می کند و ایشان را بعنوان پسر خودش خطاب می کند".

 آقاپسر هم در قسمت بالای اتاق که جایگاه زنان هست زیر چشمی بدنبال دختر خانوم می گردد که ناگهان در کنار مادرش دختری را با چادر سفید گلدار با صورتی نیمه پوشیده که با دست راست خود چادرش را زیر چانه محکم گرفته و به گل قالیچه ای که مهمانان روی آن نشسته اند خیره شده را کشف میکند .

خدا نیاره آن لحظه ای را که دو نگاه به هم تلاقی کند،آسمان قلمبه می شود و دل دو دلداده فرو می ریزد و اما از برادر نوجوان نو عروس برایتان بگوییم که چشمش در هر نقطه ای از این اطاق می گردد و به خصوص در قسمت بالای اتاق که زنان نشسته اند که یک آن صدای دلنوازی به گوشش می رسد ( انشاالله عروسی پسرتان ) . وای نگو ... زندگی چقدر شیرین می شود.پسرک حالا دیگر از این رو به آن رو می شود و بدنبال این نجوای دلنشین است که چشمش به دختری که در کنار مادر داماد نشسته و یک دل نه چند صد دل عاشقش می شود. چه اتفاق جالبی مثل اینکه خواهر داماده خب چه بهتر!

از قدیم گفتند هر بده ای بستانی دارد. ورق طوری بر میگرده که گویا برای خواستگاری پسرک آمده اند.خدا بخیر بگذراند در این اتاق چه انرژیی متصاعد می شود که با هیچ مقیاس انرژیی نمی شود محکش زد،که واحد ریشتر هم جواب گوی این انرژی تولید شده نیست ...

بعد از گفتن بله از طرف خانواده عروس خانواده داماد یک عدد روسری که با خود همراه آورده اند را به سر عروس می بندد و به اصطلاح محلی عروس را نشانه می کنند. 

مراسم حنابندان عروس 

مراسم حنابندان  قبل از شب عروسی انجام می شود در این مراسم مهمان های عروس خانوم و شاه داماد هرکدام در منزل خود میزبان میهمانان طایفه خود هستند.

 بعد از پاسی از شب ، عروس خانوم و شاه داماد هرکدام هدایایی که برای یکدیگر تهیه کرده اند را کادو کرده و داخل طبق می گذارند و معمولاً خانمها با بالا گرفتن طبق ها برسر با شادی و سرور ، هدایا را نزد عروس و داماد می آورند .

مراسم حنابندان با قرار دادن حنا برکف دست عروس خانوم از سوی اقوام نزدیک خانواده داماد صورت می گیردو اقوام و میهمانان شاباشهایی را تقدیم عروس خانم می نمایند. 

مراسم عروسی 

بعدالظهر عروسی اقوام  و دوستان نزدیک داماد در منزل داماد حضور می یابند و داماد را ابتدا به سلمونی می برند و سپس مراسم حمام که قبلا داماد را به حمام عمومی می بردند ولی اکنون به علت مخروبه شدن حمام عمومی داماد در حمام یکی از اقوام نزدیک استحمام می کند تا دم غروب که چند تا از بزرگان نزدیک داماد به خانه عروس خانم می روند تا اجازه رفتن عروس خانم را به انار گاه (محلی در ابتدای راه ورودی روستا) از پدر عروس خانم بگیرند.

طبق سنت قدیمی ابتدا عروس خانم  به همراه اقوام خود با هلهله و شادی به انارگاه می رود و سپس کاروان داماد نیز با هلهله و شادی به انارگاه میروند .طبق رسم قدیمی 300متری مانده به کاروان عروس خانم اقوام نزدیک داماد(پدر،مادر،برادر،عمو و....) یکی یکی برای عرض خوشامد نزدیک کاروان عروس خانم می روند و مردان نیز با زدن کله ملق (همان پشتک واروی امروزی)جلو عروس خانم به عروس خوشامد می گویند. سپس مراسم انارزنان داماد از بالای سر عروس خانم شروع می شود.(داماد انارهایی که توسط مادر عروس خانم تهیه شده است از بالای سر عروس خانم به سمت جوانان پرتاب می کند.پس از پایان مراسم انار زنان داماد به همراه عروس به سمت منزل حرکت و مردم نیز آنان را با هلهله و شادی همراهی می کنند و در بین راه نیز زنان همساده با اسفند دود کردن و خواندن دوبیتی به آنان خوشامد می گویند . جلو درب ورودی منزل پدر داماد گوسفندی را قربانی می کندو بعد از دادن یک رونما به عروس خانم ،دست عروس خانم را می گیرد و عروس خانم همراه داماد به خانه می رود. 

مراسم با صرف شام و مراسم شادی و حنابندن داماد (همانند حنابندان عروس)در انتهای شب به پایان می رسد.

امید است که این حقیر توانسته باشم گوشه ای از سنتهای عروسی روستا را هر چند ناقص بازگو کرده باشم.با آرزوی خوشبختی برای تمامی عروس و دامادها

نویسنده: عباسی کهنه - پنجشنبه ۱٧ مهر ۱۳٩۳

 

تهران - ایرنا - نخستین همایش ملی روز روستا صبح امروز (دوشنبه) با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری آغاز شد.

 

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، این همایش با رویکرد تبیین نقش روستا در توسعه پایدار کشور در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی گشایش یافت.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی، حسین فریدون دستیار ویژه رییس جمهوری، محسن حاجی میرزایی دبیر هیات دولت، محمد نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، روحانی را در این همایش همراهی می کنند.

قرار است در همایش ملی روز روستا از بسته توسعه روستایی رونمایی شود.

این همایش به همت معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم کشور، معاون اول رییس جمهوری برگزار شده است.

شورای فرهنگ عمومی کشور به منظور ارج نهادن به روستاییان و فرهنگ روستایی روز 15 مهرماه را روز ملی روستا نامگذاری کرد.

رییس جمهوری یکی از سخنرانان اصلی همایش روز ملی روستا است.

نویسنده: عباسی کهنه - شنبه ٥ مهر ۱۳٩۳

متاسفانه روستای کهنه به دلیل قرار گرفتن در مسیر رودخانه هر ساله با آغاز بارندگی های بهاری در معرض سیل قرار دارد و درپی ایجاد سیلهای مکرر در بهار 93 در روستا و تخریب راه ارتباطی روستا و بازدید مسئولین شهرستان از روستا  وطی مکاتباتی که شورای اسلامی روستا با مسئولین ذیربط انجام داد  بارها مسئولین محترم استانی و شهرستانی به روستا مراجعه و راهکارهای لازم را جهت انحراف سیل یا ایجاد سیل بند بررسی نمودند.

 در مورخه 22/06/1393  مسئولین محترم اداره آبخیزداری استان به همراه بخشدار محترم شهرستان و رئیس بنیاد مسکن شهرستان و دیگر هیئت همراه از مکان وقوع سیل در روستا بازدید و در نهایت بهترین راهکار و مکان برای  حل این مشکل را ایجاد سیل بند سنگ وبتونی پشت استخر باغات کهنیدر انتخاب نمودندکه علاوه بر دفع دخطر احتمالی سیل مزایای فراوانی را برای افزایش آب قنات کهنیدر و حتی قنات حسین آباد روستا دارد.

 در پایان مقرر شد در شورای استان تصمیم گیری جهت تامین اعتبار انجام گیرد.

 

نویسنده: عباسی کهنه - چهارشنبه ٢ مهر ۱۳٩۳

چشمه سرحد که مصب اصلی آن راه عبوری روستای منیدر بود و به علت عبور وسایل نقلیه بعضا دچار تخریب می شد توسط مالکین رودخانه عریان به متراژ 6 متر از  مصب چشمه تا عرض راه عبوری توسط لوله پوشیده شد.

تصویر قبلی قبل از ترمیم

تصاویر جدید بعد از ترمیم

نویسنده: عباسی کهنه - چهارشنبه ٢ مهر ۱۳٩۳

مراسم بزرگداشت هفته دفاع مقدس در هیئت ابوالفضلی روستا به میزبانی پایگاه مقاومت بسیج شهدای روستا برگزار گردید.

در ابتدای مراسم نوجوان بسیجی یونس ترابی با صدای دلنشین خود فضای مجلس را با تلاوت آیاتی از قران مزین نمودند سپس فرماندهی محترم پایگاه آقای سید حسین فاطمی ضمن تبریک هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی جدید و تسلیت به مناسبت شهادت نهمین اختر تابناک امامت امام جواد (ع)سخنانی ایراد نمودند .

در ادامه برادر بسیجی علی اصغر نورزاد اشعار زیبایی در وصف  روستا ی کهنه و بسیج که از سروده های خود اوبود خواندند سپس نوبت به سخنران مجلس برادر فرهنگی و بسیجی آقای سید احمد حسینیان از سخنرانان روشنفکر وبا بصیرت بسیج رسید که سخنان بسیار زیبایی  در تشریح بیانات مقام معظم رهبری  در مورد جنگ نرم و مشکلات امروزی جهان اسلام وضرو زیان ماهواره  برای خانواده ها و ترویج بی حجابی و توصیه به افزایش جمعیت ارائه نمودند.

در ادامه مداح اهل بیت روستاسید ولی الله حسینی مجد به مناسبت شهادت امام جواد (ع) مداحی نمودند.

در پایان مراسم ضمن پذیرایی از حاضران از آزاده سرافراز روستا علی نعیمی همچنین چند تن از برادران بسیجی روستا توسط فرمانده پایگاه و شوراهای  اسلامی روستا با اهدای جوایزی تقدیر گردید.

برای مشاهده تصاویر در ادامه مطلب کلیک نمایید.


ادامه مطلب ...
عباسی کهنه
با سلام وعرض ارادت محضر هم روستائیان عزیز،به وبلاگ پیام کهنه خوش آمدید این وبلاگ بیشتر جهت شناسایی ودرج پیشینه ی تاریخی و موفقیت های علمی و فرهنگی، ورزشی هنری روستای همیشه جاوید کهنه نوشته شده ، تا در اختیار علاقمندان قرار گیرد.حقیقتاً گاهی خاطره ای ، عکسی ، پیامی از زادگاه ما، روستای کهنه می تواند صیقل دهنده ی روح و روان خسته ی همه ی عزیزانی باشد که در - آمد و شد روزگار ، دلتنگ آن لحظه های نابند . در این راستا با دیدن تصاویرو مطالعه مقالات وبلاگ مذکور می توانید با تجدید خاطره، غبار خستگی را از تن های خسته بزدایید . دست های نیاز ما برای دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات ، اشعار ، مطالب علمی ، تاریخی ، عکس و فیلم و ... بلند است. ما را یاری کنید تا انشاء ا... بتوانیم گامی مؤثر در راه شناخت تاریخ گذشته گانمان برداریم. منتظر گلبرگ عنایت شما نسبت به ارسال مطالب شما بزرگواران هستیم . با نظرات سازنده ی خود ما را بهره مند نگاه مهربان خود نمایید . یا علی مدد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :