پیام کهنه
وبلاگ عمومی روستای کهنه
کلمات کلیدی مطالب
آرشیو وبلاگ
نویسنده: عباسی کهنه - دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳٩٤

حدیث قدسی می‌فرماید: ماه رجب را ریسمانی میان خود و بندگانم قرار داده‏‌ام؛ هر کس به آن چنگ زند، به وصال من رسد.

 

ماه رجب از جمله ماه‌های بسیار پر فضیلت در اسلام است که بسیاری از معصومان به ویژه پیامبر مکرم اسلام (ص) بر انجام اعمال عبادی در آن تاکید فراوان کرده‌اند.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مشروح تقویم و اعمال ماه رجب بنا بر منابع دینی به شرح زیر است:


 روز اول: مطابق بعضی از روایات، روز ولادت امام محمد باقر (ع) در سال 57 هجری.

روز سوم: روز شهادت امام علی النقی (ع) در سال 254 هجری.

روز دهم: روز ولادت امام محمد تقی (ع) طبق بعضی از روایات.

روز سیزدهم: روز ولادت امیرمومنان علی بن ابی طالب (ع) در داخل کعبه؛ 12 سال قبل از بعثت رسول خدا (ص).

روز پانزدهم: مطابق برخی از نقل‌ها، روز وفات حضرت زینب کبری (س) در سال 63 هجری.

روز هجدهم: روز وفات جناب ابراهیم، فرزند رسول خدا (ص).

روز بیست و پنجم: روز شهادت امام موسی بن جعفر (ع) در سال 183 هجری.

روز بیست و ششم: مطابق روایتی، روز وفات حضرت ابوطالب (ع).

روز بیست و هفتم: بعثت پیامبر گرامی اسلام (ص).

 

ماه رجب و ماه‌های شعبان و رمضان، از ماه‌های بسیار پرفضیلت هستند و از تعبیرات بعضی از روایات این‌گونه برمی‌آید که ماه رجب در میان این سه ماه، امتیاز خاصی دارد؛ تا آنجا که ماه رجب «ماه خدا» نامیده شده و ماه شعبان «ماه پیامبر» و ماه مبارک رمضان «ماه امت».

اعمال مشترک این ماه


ادامه مطلب ...
نویسنده: عباسی کهنه - دوشنبه ٢٤ فروردین ۱۳٩٤

اختلال مکرر تلفن همراه از ابتدای سال 94مشکلی است که کلیه اهالی روستای کهنه با آن مواجه هستند. از طرف دیگر، مشکلات وسایل ارتباط جمعی فقط به تلفن همراه محدود  نبوده است و گویا مشترکین تلفن‌های ثابت نیز از وضعیت سرویس دهی مخابرات گله‌مند هستند. این گونه شد که به مسئول مخابرات شهرستان رفتیم و از او در مورد وضعیت سرویس دهی مخابرات پرسش‌هایی کردیم؛ شاید که دریابیم مشکل کار در کجاست؟

در پاسخ به این جواب رسیدیم  که از اواخر بهمن ماه 93 ظاهرا بین کارگزاران مخابرات روستایی با اداره مخابرات در مورد مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی(ماده 83) در مورد پرداخت حق بیمه و نحوه قرارداد کارگزاران با اداره مخابرات وجود دارد و کارگزاران مراکز مخابرات روستایی شهرستان برای احقاق حقوق خود دست به اعتصاب زده اند که متاسفانه تاوان آن را مردم پس می دهند.

این درحالی بود که 4 روز در ایام نوروز ارتباط بین شهری تلفنهای ثابت روستای کهنه کاملا قطع بود و تلفنهایی همراه نیز از ابتدای سال جاری تا زمان انتشار این خبر شدیدا دارای اختلال می باشد که به هیج وجه قابل استفاده نیست و به علت بسته بودن مرکز مخابرات روستا اهالی روستا با مشکلات عدیده ای از قبیل نرسیدن نامه های اهالی و خرابی تلفنهای ثابت و .... دست به گریبان هستند و با پیگیریهای انجام شده توسط شورای اسلامی این روستا هنوز این مشکل مرتفع نشده است ، لذا خواهشمند است مسئولین مربوطه هر چه سریعتر فکری به حال این موضوع جهت رفاه اهالی این روستا بنمایند.

نویسنده: عباسی کهنه - شنبه ٢٢ فروردین ۱۳٩٤

رئیس کمیته امنیت ملی مجلس با بیان اینکه عربستان در برقراری امنیت زائران بی‌کفایت است، گفت: رفتارها و نگاه سیاسی خصمانه عربستان نسبت به مسائل منطقه‌ای و اختلاف نظرهای شدید که ما با آنها داریم سبب شده این نگاه خصمانه سیاسی دامن زائران را نیز بگیرد.

 

محمدرضا محسنی ثانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد، با بیان اینکه نگاه سیاسی خصمانه عربستان دامن سفر معنوی حج را هم گرفت، اظهار کرد: تعدادی از نمایندگان پیشنهادی مبنی بر تصویب طرحی یک فوریتی با محوریت توقف عمره مفرده در مجلس داده‌اند که این در حقیقت اعتراض مجلسی‌ها به رفتار شنیع عربستان به ویژه در فرودگاه جده بوده است.

وی افزود: عربستان نشان داده است که در میزبانی زائران سرزمین وحی و برقراری امنیت آنان، کاملا بی‌کفایت است.

رئیس کمیته امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه عمره مفرده مستحب و آبرو و عزت مومن واجب است، گفت: عزت، آبرو و امنیت زائران مومن ایرانی از انجام یک امر مستحب اولی‌تر بوده و با توجه به بی‌کفایتی و بی‌لیاقتی عربستان باید عمره مفرده متوقف شود.

محسنی‌ثانی تصریح کرد: به عقیده بنده مسائلی نظیر ارزآوری بالای حج برای عربستان در قیاس با آبرو و عزت ایرانی مسئله‌ای ناچیز بوده و ما هیچ‌گاه این رفتار شنیع دو مامور فرودگاه جده را فراموش نمی‌کنیم.

وی تاکید کرد: طبق آخرین اخبار دو مامور فرودگاه جده در حال حاضر بازداشت هستند و باید مراحل قانونی مجازات طی شود اما آنچه مسلم بوده حداقل‌ها در مورد چنین جرمی، اعدام است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجه مجلس شورای اسلامی هتک حرمت به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده را ریشه در نگاه سیاسی خصمانه عربستان توصیف کرد و افزود: رفتارها و نگاه سیاسی خصمانه عربستان نسبت به مسائل منطقه‌ای و اختلاف نظرهای شدید که ما با آنها داریم سبب شده این نگاه خصمانه سیاسی دامن زائران را نیز بگیرد.فارس

نویسنده: عباسی کهنه - چهارشنبه ۱٩ فروردین ۱۳٩٤

مادرگرامی باشدش مهرش صفاست   

خانه بی مادری را کشتی بی ناخداست

اوکه نیکی میکندبامادرخودازوفا 

       دربهشت قصری مهیاباشدش بهرخدا

مادر! درستایش دنیای پرمهرت ، ترانه ای از اخلاص خواهم سرود وگلدسته ای از مهر بر گردنت خواهم آویخت.

شکوه عشق را در زمزمه های مادرانه ات می یابم وانگیزه خلقت را از قلب پرمهرت می خوانم.

مادر، بوسه بر دستان خسته تو جانم را زنده می کند و دیدار تو عشق را در دلم به ارمغان می آورد.

ایمانم از دعای توست وخدایم را از زبان تو شناخته ام ، عبادت را تو به من آموخته ای ، مادر! ای الهه مهر.

تو گلی خوشبو از بهشت خدایی که گلخانه دلم از عطرتو سرشار است ، از تبار فاطمه ای وگویی وجود تو را با مهر فاطمه سرشته اند پس همیشه دعایم کن چراکه دعایت سرمایه فردای من است.

... مادرم ! به پاس آنچه به من داده ای ، به ستایش محبتهای بی اندازه ات ، و به وسعت همه خوبیهایت دوستت دارم.

سالروز ولادت گوهر مقدس و تابناک کوثر ولایت ، صدیقه کبری ، ام ابیها ، حضرت فاطمه زهرا (س) و روز زن را به سا حت مبارک فرزند دلبندش حضرت امام زمان (عج)و تمامی مسلمین جهان خصوصا پیروان راستین ایشان تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

همچنین روز تولد بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره ) را به تمامی ملت بزرگ ایران و دوستداران آن رهبر فرزانه تبریک عرض می نمایم .

شادی روح تمام مادران درگذشته صلواتنویسنده: عباسی کهنه - جمعه ۱٤ فروردین ۱۳٩٤

آبشار زیبای روستای کهنه با ارتفاعی حدود 30 متر واقع در جنوب شرق روستای کهنه حدفاصل چشمه سرحد و انتهای باغات رودخانه اریان دارای چشم اندازی زیبا که سالانه افراد زیادی از روستاها و شهرهای مجاور بخصوص روز سیزده نوروز جهت تفریح از این مکان بازدید می نمایند.

 

نویسنده: عباسی کهنه - سه‌شنبه ٤ فروردین ۱۳٩٤

 قطع کامل ارتباط بین شهری تلفن ثابت و اختلال تلفنهای همراه  به مدت 4 روز از دوم فروردین 1394تا ساعت 11:00 صبح پنجم فروردین اهالی روستا رادر ایام نوروز با مشکل روبرو کرده بود.

نویسنده: عباسی کهنه - یکشنبه ٢ فروردین ۱۳٩٤

 

نوروز درروستای کهنه همانند اکثر روستاهای ایران آداب و رسوم خاص خود را دارد که اینجانب سعی می کنم به بخشی از آنها جهت اطلاع علاقمندان بپردازم

 

ازجمله آداب و رسوم سابق و کنونی روستای کهنه می توان به شرح زیر اشاره کرد :


 1- خانه تکانی؛خانم های خانه به کمک آقایان که از ابتدای اسفند ماه پس از چند ماه استراحت از  کارکشاورزی به نظافت خانه و یا همان خانه تکانی مشغول می شوند و تا یک هفته مانده به آغاز سال جدید این خانه تکانی ها ادامه دارد.

در زمانهای قدیم با خاک سفید دیوارهای خانه را به مناسبت رسیدن نوروز سفید می کردند ولی الان دیگر از آن خانه سفید کردن ها خبری نیست ، اما اکثرا تمام اسباب و اثاثیه از ظروف گرفته تا فرش ها و موکت ها و پنجره ها و... همه تمیز  می شوند.

2- کاشت سبزه ؛تقریبا دوهفته مانده به عید نوروز آغاز می شود که سبزه یکی از هفت سین سفره عید می باشد اما علاوه بر آن سبزه هایی نیز کاشت می کنند که در آخرین پنج شنبه سال بر سر قبر عزیزانشان می برند و قبل از آمدن سال نو  با پخش نذورات و غبارروبی یاد و خاطر گذشتان را با ذکر فاتحه و قرآن خواندن زنده نگه می دارند و در پایان آخرین پنج شنبه سال هر قبری را نگاه کنی به سبزه ای آراسته است و این سنت ، سالهاست در روستای کهنه انجام می شده و هنوز هم ادامه دارد.

3- پخت سمنو؛در گذشته چند روز مانده به عید نوروز همسایه ها دور هم جمع می شدند و به اندازه سهم خود در درست کردن سمنو که کار بسیار سختی هم هست شرکت می کردند که هم برای سفره هفت سین به کار می رفت و هم برای خوردن مهمانان در دید و بازدید های عید ، یادش به خیر وقتی قدیما همسایه ها جمع می شدن در خونه همه دیگه و سمنو درست می کردن و چقدر اون دوران از اینکه همه با هم بودن لذت می بردن دل هاشون پر بود از صفا و مهربانی و دوست داشتن هرچند که دیگر امروز از آن دور هم جمع شدن ها خبری نیست ولی هنوز هم هستند کسانی که این سنت را در روستای کهنه حفظ کرده اند.

4- پخت نان قندی و کلوچه؛ معمولا یک هفته مانده به عید ،بانوان روستائی با همکاری همدیگر کلوچه قندی که از آرد ،قند و شیر تشکیل می شود و در اشکال سه ضلعی ، چهارضلعی و دایره ای  پخت می شود که بس خوشمزه است و معمولا به دلیل دید و بازدهای فراوان جای صبحانه و ناهار عید را می گیرد . که بر سر سفره هفت سین نیز گذاشته می شود و در ایام عید تناول می شود.

5- چهارشنبه سوری ؛ این سنت در قدیم حال وهوای خاصی داشت آنزمان در روستا ترقه وغیره زیاد مرسوم نبود برای چهارشنبه سوری بچه ها تکه پارچه ای را بصورت گلوله توسط یک سیم فلزی می بستند و دسته سیمی به آن آویزان میکردن  که به آن موشک می گفتندو پس از آتش زدن گلوله آن را دور خود میچرخاندندو به مکان بی خطری پرتاب می کردند.

6- مراسم سال نو ماه نو؛ یکی دیگر از رسومات قبل از سال نو مراسم سال نو ماه نو است که معمولا در 10روز آخر سال توسط جوانان و نوجوانان روستا به صورت گروهی برگزار می شود و اجرای آن بدین شرح است؛

جوانان و نوجوانان بصورت گروهی به درب منازل اهالی روستا رفته و یکی از آنها بعنوان تک خوان شروع به خواندن ابیاتی در وصف 12 امام به شرح زیر نموده و بقیه افراد گروه در پایان هر بیت با گفتن ( سال نو ، ماه نو ، نوروزک مبارک باد ) فرد تک خوان را مشایعت می کنند.

اول گویم سخن حمد خدا را     کریم و لم یذل بی منتها را
امام اولم آمد به میدان     ملائک بر سرش می خواند قرآن
زبان بگشای تا گویم سخن را  امام دومین یعنی حسن را
امام سومین یعنی حسین است     گل باغ محمد نور عین است
امام چهارمین زین العباد است   گل باغ محمد را مراد است
امام پنجمین خوانم زباقر        به فریادت رسد در روز آخر
امام ششمین خوانم زجعفر         به فریادت رسد در روز محشر
امام هفتمین موسای کاظم        به لطف او همه کارها مسازم
امام هشتمین سلطان رضا را      به ما آسان کند روز جزا را
امام نهمین ورد زبان است        تقی بخشنده هر دو جهان است
امام دهمین خوانم نقی را         لقب باشد هادی ،علی النقی را
امام یازدهم حسن عسکر         که آبت میدهد از حوض کوثر
امام دوازدهم مهدی الهادی      محمد قائم و صاحب زمان است

در پایان ، همه افراد ، یکصدا و با صدای بلند نام یکی از فرزندان یا نوه خردسال صاحب خانه را با جملات زیر مورد خطاب قرار داده و بدین ترتیب از صاحب خانه به مناسبت در پیش بودن عید نوروز طلب شیرینی می نمایند.

علی آقا برار ما - در وکو برای ما -باریشک میباره - تر می شه غبای ما (علی آقا برادر ما در بازکن برای ما اندک بارانی می بارد لباس ما خیس میشود)

صاحبخانه ، با شنیدن این جملات ، درب خانه را با خوشحالی و با روی باز بر روی آنان گشوده و آنها را با دادن شیرینی ، تنقلات ، آجیل و یا وجه نقد ، بدرقه می نمایند در بین افراد این گروه ، یک نفر که اصطلاحا به او انباردار می گویند ، مسئول گرفتن و جمع آوری شیرینی و موارد اهدایی می باشد . او تمام موارد اهدایی را تا پایان مراسم جمع آوری و نگهداری نموده و در پایان ، بین افراد گروه تقسیم می نماید.

و  یکی از افرادگروه بعد دریافت هدیه با خواندن جملاتی  از قبیل (الهی از این خانه مامور باد –سراسر پر از نعمت و نور باد – گزند شیاطین و چشم حسود – از این خانه و صاحبانش دور باد ) و بقیه افراد بعد خواندن هرجمله آمین می فرستند.متاسفانه این سنت در همین چند سال اخیر به کلی به فراموشی سپرده شده است .

7- آش الفه ؛زنان برای تهیه سبزی آش الفه به دشت و صحرا رفته و سبزیجات محلی همچون «آجار و مهربهی جمع آوری می کنند.

8- رسم دید و بازدید:  یکی از آداب خوب و مهم مردمان روستا این است که در اولین روز از سال نو به خانه های یکدیگر رفته و معمولا رسم بر این است که ابتدا افراد کم سن وسال به دیدار بزرگتر ها می روند تا سال نو را به رسم ادب بزرگتری تبریک بگویند و دیداری تازه کرده باشند و اگر خدای ناکرده کینه و کدورتی در طول سال به وجود آمده باشد به فراموشی بسپارند و یکی دیگر از نکات مثبت مردمان روستا این است که اگر از اهالی روستا در سال گذشته  از دنیا رفته باشد برای عرض تبریک سال نو به خانه آن مرحوم می روند تا دل بازماندگان را شاد کنند و با خواندن فاتحه ای یادی از عزیزانشان بکنند که این سنت حسنه یکی از برجسته ترین آداب مردمان روستا به حساب می آید و مایه مباهات است.

9- رسم عیدی: عیدی از دیرباز در میان اهالی معمول بوده است.در این روزگار رسم هدیه دادن و هدیه گرفتن در ایام نوروز میان مردم بیش از پیش معمول است. پدران و مادران به فرزندان و نوعروسان و تازه دامادان خود، بزرگترها به کودکان، دوستان به یکدیگر هدیه و عیدی می دهند. تا چندی پیش، عیدی کودکان، تخم مرغ ، آجیل و گردو بود.

10- رسم پاچنار؛ درگذشته رسم بر این بود که از روز چهار و پنج نوروز خانواده هایی که نوعروس داشتند از صبح کلوچه قندی داغ می پختند و بعد الظهربه همراه فامیل و همساده ها با هلهله و شادی و کف زنان نوعروسشان را طی مراسم خاصی به پاچنار(محلی در شمال روستا واقع در باغات بندیدر )می بردند .

لازم به ذکر است سفره هفت سین غالباً به مدت دوازده روز در اتاق پذیرایی پهن است.

سیزده بدر: در این روز مردم از خانه ها بیرون و به دشت و صحرا و باغ می روند تا آخرین روز عید را در طبیعت به شادی و خوشی بگذرانند. برای گذراندن این روز در فضای باز طبیعت کوه و دشت آرزو می کنند که روز سیزده شان، روزی آفتابی و گرم باشد. از صبح زود سیزده هر چند خانواده نزدیک و خویشاوند با هم شیرینی و آجیل باقی مانده از ایام عید را معمولا در صحرا پخته می شود، و سایر لوازم مورد نیاز را با هر وسیله که مهیا باشد به خارج از روستا می روند. یکی از سرگرمی های این روز می توان به انداختن ریسمان یا طنابی به تنه یکی از درختان بعنوان تاب اشاره کرد که معمولا افراد مجرد که در شروف ازدواج هستند را هنگام تاب خورن با چوب تری به صورت شوخی می زنند و او مجبور است تا نام مور علاقه رابه عنوان همسرآینده بگوید .

 

نزدیکی های غروب قبل از ترک کردن صحرا، هر خانواده سبزه ای را که پیش از نوروز به نشانه برکت و فراوانی کاشته اند، در آب می اندازند و  در پایان با پرتاب هفت سنگ کوچک به پشت سر و با گفتن جملاتی از قبیل سیزده برو چهارده بیا ،چهارده برو پانزده بیا ،پانزده برو شانزده بیا ،شانزده برو هفده بیا،سال بد برو سال خوب بیا ،غصه برو شادی بیا ،قحطی برو روزی بیا و .... به خانه های خود بازمی گردند.

در پایان باید متذکر شوم که به بسیاری از این رسوم زیبا وبه یاد ماندنی بدلیل تجمل گرایی ،مشغلات روزمره و پاره ای از مسائل به دست فراموشی سپرده شده است.

با آرزوی سالی خوش برای تمامی عزیزان

عباسی کهنه
با سلام وعرض ارادت محضر هم روستائیان عزیز،به وبلاگ پیام کهنه خوش آمدید این وبلاگ بیشتر جهت شناسایی ودرج پیشینه ی تاریخی و موفقیت های علمی و فرهنگی، ورزشی هنری روستای همیشه جاوید کهنه نوشته شده ، تا در اختیار علاقمندان قرار گیرد.حقیقتاً گاهی خاطره ای ، عکسی ، پیامی از زادگاه ما، روستای کهنه می تواند صیقل دهنده ی روح و روان خسته ی همه ی عزیزانی باشد که در - آمد و شد روزگار ، دلتنگ آن لحظه های نابند . در این راستا با دیدن تصاویرو مطالعه مقالات وبلاگ مذکور می توانید با تجدید خاطره، غبار خستگی را از تن های خسته بزدایید . دست های نیاز ما برای دریافت نظرات ، پیشنهادات ، انتقادات ، اشعار ، مطالب علمی ، تاریخی ، عکس و فیلم و ... بلند است. ما را یاری کنید تا انشاء ا... بتوانیم گامی مؤثر در راه شناخت تاریخ گذشته گانمان برداریم. منتظر گلبرگ عنایت شما نسبت به ارسال مطالب شما بزرگواران هستیم . با نظرات سازنده ی خود ما را بهره مند نگاه مهربان خود نمایید . یا علی مدد.
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :