29 اردیبهشت سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی

دکتر علی شریعتی فرزند استاد محمد تقی شریعتی در 12 آذرماه 1312 خورشیدی در قریه کاهک که در 14 فرسنگی ،کنار جاده سبزوار به شاهرود و نزدیک مزینان است،دیده به جهان گشوده و برابر معمول آن زمان ،در هفت سالگی به دبستان می رود،در 1329 به دانشسرای مقدماتی مشهد پای می نهد ودر 1331 به بهترین معدل قبول و در منطقه احمدآباد مشهد به تدریس مشغول می شود ودر ضمن تدریس به نوشتن (مکتب واسطه ) می پردازدو هم کتاب ابوذر غفاری را از عربی به فارسی ترجمه می کند،در 1335 به دانشکده ادبیات مشهد وارد می شود و ضمن تحصیل علم به تألیف کتبی همچون تاین بی و تاریخ و نوشتن مقالاتی در روزنامه ها و مجلات می پردازد- در 1336 با پدر دانشمندش به بهانه عضویت در نهضت مقاومت ملی ایران گرفتار و به زندان قزل قلعه فرستاده می شود-بهر حال پس از آزادی به تحصیل می پردازد و در 1338 با احراز رتبه اول لیسانس می گیرد. با توجه بر اینکه باید به فرانسه اعزام شود ، به علت داشتن افکار مترقیانه ملی از رفتن به فرانسه جلوگیری می شود، ولی بالاخره مشکلات حل شده و در 1339 به فرانسه می رود. و در 1344 مدرک دکتری دو رشته تاریخ و جامعه شناسی را می گیرد و جهت بیداری اندیشه و بهره رساندن به هموطنانش به ایران باز می گردد که متأسفانه در مرز بازرگان توقیف می شود و در حالی که زن و فرزندانش را با یک اتومبیل به داخل ایران می آورند ، خودش را به قزل قلعه  می برند- لازم به یادآوری است که وی در فرانسه مقالاتی تکان دهنده می نویسد و در سازمان آزادیبخش الجزایر فعالیت می کند.

بهر حال پس از چندی از قزل قلعه آزاد و به مشهد میرود و با توجه به برداشتن درجه دکترا، به دبیری برای یکی از روستاهای مشهد استخدام می گردد ولی بالاخره نیاز به بهره گیری از دانشش به عنوان استادیار تاریخ وارد دانشکده ادبیات مشهد می شود و به تدریس و ارشاد دانشجویان و نسل جوان و خواستار ان بینش و دانش می پردازد و از 1346 تا مهر 1352 در حسینیه ارشاد و دیگر محافل دانشگاهی و عمومی به سخنرانی و ارشاد مشغول می شود.

روشنگریهایش به مذاق رژیم خوش نمی آید، دستور بازداشت وی و بستن حسینیه ارشاد صادر می شود و چون او را نمی یابند پدرش را گرفته و به زندان می افکنند، دکتر از گرفتاریهای پدر ناراحت می شود و خود را معرفی می نماید و تا آخر 1353 حدود 18 ماه در سلولهای مجرد کمیته زندانی می شود و چون پس از آزادی مجدد ،اجازه ارشاد و خطابت و تدریس  ندارد تصمیم بر مهاجرت می گیرد و در 26 اردیبهشت 1356 به صورت مهاجر الی الله ، به اروپا می رود و در 29 اردیبهشت 1356در لندن به طرز مرموزی شهید می شود.

آثار این شهید راه حق و حقیقت بیش از 200 کتاب می باشد که بعضی از آنها خود نیز چندین جلد است و هر کدام نیز چندین نوبت به چاپ رسیده است که برای جوانان و خواستاران ،نمونه وار نام چند اثر وی  آورده می شود:

1-اسلام شناسی 2-امت و امامت 3-ایدئولوژی 4-مجموعه مخاطبهای آشنا ،درچند جلد 5-پدر،مادر ما متهمیم 6-حج  7-دو شهید 8-شیعه 9-فاطمه،فاطمه است 10-کویر و ....

برای پی بردن به سبک نگارش و اندیشه او ، به چند جمله از وی اشاره می کنیم : بی قرارتر از آنم که بتوانم مصلحت اندیشی کنم و بی نام و نان تر از آنکه محافظه کاری را توجیه عقلی کنم و فقط متوجه باشم که چیزی بگویم و جوری بنویسم که نه سیخ بسوزد و نه کباب .برای گفتن و نوشتن وقت نمی شناسم و مگر میشود که برای نفس کشیدن وقت خاصی معین کرد؟و برای درد کشیدن و فریادزدن ترتیب و آدابی جست؟

او در یکی از نوشته هایش در 1355 نوشته:((مرگ هر لحظه در کمین است ، توطئه ها درمیان گرفته اند. من با مرگ زندگی کرده ام ، با توطئه خو کرده ام،اما اکنون و اینچنین،نمی خواهم بمیرم ،هنوز خیلی کار دارم ، چشمهایی که از زندگی عزیزترند ،انتظار مرا می کشند.

درباره امام چهارم شیعه،فرزند حسین ،وارث شهادت گفته بودم:مردی که از نعمت خوب مردن نیز در زندگی محروم بود، این درد کوچکی نیست .اینهم درد بزرگی است که مردی مشتاق مرگ خوب ،مردن در راه آرمان و ایمان را لجمانش کنند و آرمان و ایمان (اورا) و دهانش را ببندند تا فریادی بر نیارد،چه خفقان طاقت فرسایی است ... .آنچه نگرانم کرده است ،ناتمام مردن نیست،مردن اگر خوب انجام شود،دیگران کار را تمام خواهند کرد و شاید بهتر ، اما ترسم از ((نفله شدن)) است. با با دست دشمن سر به نیست کردن و به گردن دوست انداختن و ...)).

 

دکتر شریعتی در نوشتاری، خطاب به فرزندش احسان می گوید: تو می توانی((هرگونه بودن))را که بخواهی،انتخاب کنی،اما آزادی انتخاب تو در چهارچوب حدود انسان بودن محصور است .انسان بودن یعنی چه؟انسان موجودی است که آگاهی دارد(به خود و جهان) و می آفریند (خود را و جهان را)... .اگر پیاده شده است سفر کن . درماندن می پوسی. هجرت کلمه بزرگی در تاریخ(شدن)انسانه و تمدنهاست....)).

درباره دکتر شریعتی بسار گفنه اند ونوشته اند. از این ((همه)) به ((چند نکته)) اشاره می شود: از استاد محمد تقی شریعتی درباره فرزند نمونه اش می خوانید: دکتر شریعتی شیفته شخصیت مبرز آقای خمینی بود و همه را به پیروی از ایشان دعوت می کرد.دکتر یک راه را انتخاب کرده بود ، او معتقد بود که تنها وسیله سعادت بشر اسلام است. اسلام واقعی و به تعبیر خودش تشیع علوی.

از پسری درباره پدری نمونه(از احسان شریعتی):از پدرم آموختم که هیچ مصلحتی از حقیقت،بیشتر مصلحت نیست،پس اگر برای حقیقت می جنگم ،باید با قلمم و پیامم و دستم و اسلحه ام،به دفاع از آن برخیزم... یگی از ویژگیهای پدم تسلیم طلبی اش در برابر حق و خیز و زیبایی و عصیانش در قبال باطل و شر و زشتی و ریا واستثمار و استحمار و استعمار و ... بود.

  از دوستی به دوستی،(از دکتر حسین رزمجو): خوشوقتم اظهار دارم که در مشاهده چهره بزرگ پیامبر بزرگی که سیمایش را هنرمندانه ترسیم کرده ای ،خطوط بزرگی و کمال را دریافته و اسلام عزیز را از تو باز شناخته ام ... .  

از رضوان جایگاه آیت الله طالقانی :

<< فبشر عبادالذین یستمعون القول فیتبعون >>

مرحوم دکتر شریعتی این خصیصه را داشت، دائما گوش می داد،دائما فکر می کرد و مطلب را آنچه که احسن بود از هر مکتبی می گرفت ... . این مکتب ،مکتبی است که ملتی را می تواند تغییر بدهد... .(این گزیده نوشته از کتاب روزها وخطابه ها(مجوعه سخنرانیهای عمومی،آیت الله طالقانی)انتشارات ناس ،چاپ اولبهار 1359 تهران،بیان شده در نماز جمعه اردیبهشت 58 دانشگاه تهران گرفته شده است.

آرامگاه شادروان دکتر علی مزینانی در گوشه گورستان همگانی پهلوی آرامگاه شیرزن کربلا حضرت زینب (س) سوریه واقع شده است.

 

 

جنازه دکتر شریعتی

دکتر شریعتی در زندان

 

عروسی دکتر شریعتی

آرامگاه دکتر شریعتی

/ 0 نظر / 66 بازدید