حکایت راه روستای کهنه و حکایت قیر و قیف

مشکلات مربوط به گاز رسانی و مناسب نبودن راه از عمده مشکلات موجود 6 روستای غربی بخش مرکزی شهرستان جغتای است که باید مورد توجه ویژه مسئولان قرار گیرد تا با عزم جدی مسئولین عقب ماندگی های موجود برطرف شود.


با توجه به اینکه طولی از راه ارتباطی این روستا ها از مسیر سه راهی دستوران به سمت روستای الله آباد  و از کارخانه سیمان به سمت روستای محمدیه چندین سال است زیرسازی شده است ونمایندگان و مسوولان زیادی در این سالها قول بهسازی و آسفالت این مسیر را داده اند ولی هر بار به دلایلی به حال خود رها شده است.

آیا مردم این  روستا ها که شهیدان زیادی تقدیم انقلاب کرده اند حق استفاده از راه ارتباطی مناسب را ندارند، به هر حال برخورداری از حداقل امکانات رفاهی و خدمات عمومی براساس اصول قانون اساسی حق مسلم همه اقشار کشور از جمله روستائیان است .

مردم روستاهای عبوری از این جاده به دلیل وضعیت بد راه ‌های روستایی بسیار گله‌ مند هستند ، مسیر ارتباطی منطقه خاکی و تردد و رساندن بیماران به بیمارستان در این جاده بسیار سخت و دشوار است و علاوه بر خسارت مالی که متوجه ماشین ها می شود ، سلامت شهروندان بعلت گرد و خاک حاصله از تردد خودروها بخصوص چند سال اخیر ماشینهای سنگین کارخانه سیمان در خطر است  و حتی پس از بارش باران هم از گل و لای انباشته شده و تردد را سخت می کند. به طوری که چند نفر از ساکنان این روستا به دلیل دیر رسیدن به بیمارستان جان خود را از دست داده اند.

با توجه به نامطلوب بودن وضعیت راه‌ های مواصلاتی 6 روستای غربی بخش مرکزی (روستاهای کهنه،الله آباد ،محمدیه، حسن آباد،شادمان و جاورتن) شهرستان جغتای ، انتظار می‌رود اقدامات قابل توجهی از سوی مسئولین امر در این زمینه انجام گیرد چراکه صرف نظر از خدمات رسانی به روستاها و مناطق محروم بعنوان وظیفه اصلی مسئولین، رسیدگی به وضعیت راه های روستایی میتواند نقش مهمی در توسعه منطقه داشته باشد بطوریکه متأسفانه عدم توجه به زیرساخت ‌های لازم در مناطق روستایی به ویژه راه مناسب باعث مهاجرت مردم به شهرها شده است.

گفتنی است با توجه به پیگیریهای انجام شده ، مسئولین اداره راه و شهرسازی شهرستان ، متأسفانه علت راکد ماندن عملیات این جاده را نبود اعتبارات و یا نبود پیمانکار اعلام می کنند و ادامه تکمیل شدن جاده را منوط به تأمین اعتبار ذکر می کنند.

به هر حال از آنجا که توسعه راه های روستایی علاوه بر توسعه اقتصادی رشد رفاه عمومی را هم شامل خواهد شد ، لزوم اختصاص ردیف بودجه مشخص و تخصیص اعتبار کافی ، و پیگیری مداوم مسئولین شهرستانی لازم به نظر می‌ رسد.

لازم به ذکر است روستاهای کهنه، الله اباد، ، محمدیه، حسن آباد، جاورتن و شادمان در فاصله 20 تا 30کیلومتری مرکز شهرستان قرار دارند.

به هر حال می توان گفت حکایت راه ارتباطی روستای ماحکایت قیر و قیف است ،وقتی قیر هست قیف نیست ،وقتی قیف هست قیر نیست ،وقتی هم که قیر و قیف هست کارگزارش نیست.

/ 0 نظر / 32 بازدید